Adaylar YDT(YABANCI DİL TESTİ)’de Neden Zorlanır?

  Geçmiş yıllarda YKS-DİL ve LYS-5 adıyla bilinen, 2018 itibariyle de YDT (YABANCI DİL TESTİ) olarak adlandırılan yabancı dil sınavlarında, 2010 yılından beri ÖSYM okuduğunu anlama sorularına daha fazla önem vermektedir. Bu yüzden de YDT hazırlığı yapan adayların bolca okuma çalışması yapması gerekmektedir. Okuma çalışması yaparken karşınıza çıkan ve anlamını bilmediğiniz kelimeler sizi kesinlikle yıldırmasın. Ne kadar yeni kelimeleri öğrenmek için çaba sarf ederseniz, ilerleyen zamanlarda soru çözerken kendinizi o kadar rahat hissedeceksiniz.
  Kelime bilgisinin okuduğunu anlamadaki önemini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle okuma yaparken karşınıza çıkan kelimeleri not etmeli, anlamını ve cümle içindeki kullanımını da yazmalısınız. Bu çalışmayı yaptığınız takdirde, YDT (Yabancı Dil Testi) kelimelerini akılda tutmanız daha da kolaylaşacaktır. Zaten yabancı dil sınavlarında sorulan kelimeler soru çözerken de sıklıkla karşınıza çıkacağından tekrar etmiş ve akılda kalıcılığını artırmış olacaksınız. Not ettiğiniz kelimeleri de fırsat buldukça tekrar ederseniz çok yararını göreceksiniz. Kelimelerin anlam ve kullanımını öğrenerek kelime bilginizi geliştirmek ciddi çaba gerektirir. Bu çabayı verenler sınavın geri kalan bölümlerinde çok rahat ederler. Ayrıca zaman içinde okuma beceriniz arttıkça, kelimelerin anlamını metnin akışı içinde tahmin etme beceriniz de artacaktır.
  Yabancı Dil Testi (YDT)’ne hazırlanırken ihtiyacımız olan en önemli şeylerden biri de gramere yani dil bilgisine hâkim olmaktır. ÖSYM, yabancı dil sınavında akademik metinler kullandığı için çoğunlukla present ve past tenseler karşımıza çıkmaktadır. Gerekli dil bilgisine sahip olmak hem okuduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır hem de sınavdaki çoğu soru türünde cevabı kolaylıkla yakalamanızı sağlayacaktır.
  Son olarak adayların korkulu rüyası olan paragraf sorularına değinelim. Kelime bilgisi ve dil bilgisi hâkimiyeti yüksek olan adaylar, doğru teknikleri kullanarak paragraf sorularını kolaylıkla cevaplayabilirler. Paragraf sorularının uzunluğu asla gözünüzü korkutmasın. Önce sorunun sizden ne istediğini anlayın ve sonra paragrafta doğru yere bakın. Paragraf sorularının gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor olmadığını anlayacaksınız.
Özetleyecek olursak; kelime hazinenizi geliştirmek için doğru şekilde kelime çalışın. Yeterli gramer bilgisine sahip olursanız, sorunun sizden ne istediğini anlar ve seçeneklerde doğru cevaba yönelirsiniz. Dil bilgisine hâkimiyet arttıkça sorunun cevabı olamayacak seçenekleri de rahatlıkla fark edip elemeniz kolaylaşacaktır. Özellikle paragraf sorularında doğru yaklaşımı kullanın ve asla gözünüzde paragraf sorularını büyütmeyin.
  YDT’ye hazırlanan tüm adaylara başarılar dilerim. Şans yanınızda olsun.

Bir cevap yazın